Aktualizacja PHP strony w 4 krokach
Spis Treści
Co to jest PHP i do czego służy?
PHP jest jednym z najstarszych języków programowania, szeroko rozpowszechnionym na stronach internetowych. Według W3TECHS jest wykorzystywany przez ponad 75% stron internetowych. Jego powszechność wynika z kompatybilności z systemami komputerowymi od Windows, przez Apple po Linux, współpracę przeglądarkami, z innymi systemami kodowania jak HTML, CSS, XML, JS, itd.
Warto zwrócić uwagę, że najnowsza wersja PHP 8 działa obecnie (październik 2023) na ponad 17% stron internetowych, choć dostępna jest już od 3 lat. Czyli nie jest jeszcze powszechnie stosowana. Weź to pod uwagę planując przyszłe aktualizacje.
Popularność kolejnych wersji PHP według W3TECH:

Aktualizacja PHP zalecana
Ponieważ otrzymałem powiadomienie od WordPress, że należy zaktualizować wersję języka PHP, zabrałem się za ten upgrade, a jednocześnie publikuję artykuł, jak sobie z tym sprawnie poradzić.

Monit od WP otrzymałem dlatego, że mój obecny dostawca hostingu – Seohost – domyślnie ustawił wersję PHP 7.2 pozostawiając w rękach administratora ewentualne zmiany, a jak widać na powyższym screenie w czwartym kwartale 2023 WordPress rekomenduje co najmniej wersję 7.4.
Dlaczego należy aktualizować język PHP strony?
PHP w nowszej odsłonie daje nam kilka przewag:
- Im bardziej aktualna wersja PHP, tym sprawniejsze działanie strony internetowej i jej wtyczek. Może to banał, ale aktualizowanie oprogramowania narzędzi, z którymi pracujemy powinniśmy mieć we krwi.
- Wyższa wersja PHP, umożliwia szybsze działanie strony internetowej, a za tym większe zadowolenie użytkownika korzystającego z niej.
- Aktualizacja PHP ogranicza narażenie strony na ataki hakerskie, a w tym możliwość przejęcia strony czy jej zaspamowania. Zwiększa to też bezpieczeństwo użytkownika strony. Pod linkiem, możesz poczytać osobny artykuł o zabezpieczaniu WordPress przed zhakowaniem.
- Zaktualizowana wersja PHP to także lepsze działanie strony, które może pomóc w podniesieniu jej pozycji w wynikach organicznych.
Którą wersję PHP wybrać? Rekomendacja
Najlepiej, mieć na serwerze wersję PHP co najmniej o 1 wersję niższą niż najnowsza, ponieważ nie wszystkie wtyczki są aktualizowane na bieżąco i dostosowywane do ostatniej wersji języka PHP.
Jednocześnie pamiętaj o globalnym zainteresowaniu wersją PHP 8. Zalecałbym jej ostrożne wdrażanie. A to z uwagi na możliwość wystąpienia błędów w pracy posiadanych przez Ciebie wtyczek. Ponadto, benchmarki porównujące prędkość wersji 7 z 8 nie wskazują znaczącego przyrostu szybkości w przypadku platformy WordPress.
Ponieważ WordPress w kokpicie informuje o konieczności aktualizacji do wersji nie niższej niż 7.4 przenoszę się właśnie na nią. I spokojnie czekam na następną sugestię od WP w sprawie kolejnych upgrade`ów.
Aktualizacja PHP w 4 prostych krokach
Przechodzimy do meritum wpisu. Jak za chwilę zobaczysz aktualizacja PHP dla WordPress, ale i innych platform jest niesłychanie prosta i wystarczą Ci 4 główne czynności do jej bezpiecznego przeprowadzenia.
- Na początek zaktualizuj WordPress, a jeśli jest taka potrzeba także posiadane wtyczki. Najlepiej po takiej czynności zawsze sprawdzić stronę, czy działa poprawnie, a zwłaszcza działanie kluczowych funkcji wtyczek. Jeśli dbasz o to na co dzień, wtedy wszystkie elementy do sprawdzenia są bieżąco, a Ty oczywiście pomijasz ten krok (brak czerwonych monitów w CMS).
- Wykonaj backup strony Twój dostawca hostingu powinien umożliwić Ci to w Twoim panelu. Niektórzy ten krok z backupem wykonują przed aktualizacją wersji WP i wtyczek. Ja, ponieważ nie miałem dotychczas problemów z aktualizacjami, zmieniłem tę kolejność. Dzięki temu wiem, że w przypadku cofnięcia się do mojego ostatniego backupu, wciąż będę miał aktualny WordPress i pluginy.
- Zaktualizuj wersję PHP w panelu hostingodawcy. Jeśli nie znajdujesz go, zgłoś się do Twojego dostawcy hostingu i albo wykona tę aktualizację za Ciebie, albo wskaże Ci miejsce, gdzie wykonasz upgrade samodzielnie. Wydaje się, że obecnie nie ma już dostawców, którzy nie oferują co najmniej wersji PHP 7.4, ale gdyby taka sytuacja miała miejsce, to powinieneś otrzymać informację, kiedy nowsza wersja języka się pojawi. Jeśli planów rozwojowych nie ma, warto pilnie zastanowić się nad zmianą takiego hipotetycznego dostawcy.
- W CMS WP upewnij się, że masz zaktualizowany PHP, a następnie sprawdź działanie strony.
I już! Poniżej kilka drobniejszych kwestii, które mogą rzucić trochę światła na ewentualne trudności przy wprowadzaniu zmiany wersji.
Panel konfiguracji PHP u hostingodawcy
U mojego dostawcy panel PHP dostępny jest po przejściu na serwer, wejściu w zakładkę dodatkowe opcje i wybraniu opcji – Konfiguracja PHP. Widok poniżej. Wystarczy kliknięcie w odpowiednią wersję, żeby zmiana została wprowadzona.

Sprawdzenie wersji PHP w CMS WordPress
Po zaktualizowaniu PHP warto wejść do panelu WordPress i kolejno przejść do: Narzędzia ->Stan witryny-> Zakładka – Informacje->Serwer->Wersja PHP, a następnie upewnić się, że aktualizacja języka PHP przebiegła pomyślnie. W tym kroku upewniasz się również, że strona działa poprawnie.

Sprawdzian dostosowania wtyczek do odpowiedniej wersji PHP
Na koniec dla tych najbardziej zapobiegliwych, narzędzie sprawdzające zgodność z PHP. Plugin ten instalujesz jak każdą inną wtyczkę. PHP Compatibility Checker sprawdzi, czy Twoje wtyczki współpracują z wersją PHP, którą zainstalowałeś. Ten krok możesz również wykonać przed zmianą wersji PHP.
Zwróć uwagę, że obecnie tj. w październiku 2023 PHP Checker nie jest zaktualizowany i może zgłaszać alert, że część Twojego oprogramowania nie wspiera odpowiedniej wersji PHP. W moim przypadku był wstanie sprawdzić wszystkie wtyczki.

Poniżej wynik tego sprawdzianu.
Wygląda na to, że wszystkie moje wtyczki współpracują z wersją PHP. 7.4. Motyw Divi, z którego korzystam zgłosił błąd, ale to już zrzucam na starą wersję wtyczki PHP Checker sprawdzoną dla WP 6.2., a obecny WordPress to 6.3.1.
Po sprawdzeniu wtyczkę PHP Checker warto odinstalować i usunąć.

W moim przypadku po zaktualizowaniu wersji PHP panel hostingowy wyświetlił kilkanaście ostrzeżeń, m.in. wskazując na błąd związany z plikiem htaccess. Dla pewności skonsultowałem to z BOK mojego hostingodawcy, następnie otrzymałem powiadomienie, że powinienem ponownie sprawdzić działanie strony. Komunikaty o błędach zniknęły. Pojawiające się monity wynikały po prostu z konieczności aktualizacji zmian na serwerze.
Nie masz jeszcze własnej strony, ale zastanawiasz się nad jej zbudowaniem samodzielnie, przeczytaj mój wpis o tym, jak szybko można zbudować stronę www samodzielnie.
Jeśli masz jakiekolwiek trudności z aktualizacją wersji PHP lub inne związane z działaniem i tworzeniem strony na WordPress, odezwij się. Chętnie pomogę.